18’inci Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor

Bu yıl 18’ncisi düzenlenecek Memleketler arası Emekçi Sinemaları Şenliği, 2 Mayıs’ta İstanbul’da yapılacak açılış merasimiyle sinemaseverlerle buluşacak. Bir hafta sürecek şenliğin bu yılki seçkisinde emek, toplumsal cinsiyet, kent/çevre, insan hakları, göç ve mültecilik temalı toplam 83 sinema gösterilecek.

Festivalin açılış merasimi Şişli Belediyesi’ne ilişkin Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde yapılacak. Sunuculuğunu oyuncu Bülent Emrah Parlak üstleneceği gecede, müzik kümesi Seyyah sahne alacak.

58’i yerli, 25’i yabancı sinemalardan oluşan seçkide Türkiye’nin de ortalarında bulunduğu 19 ülkeden, 21 uzun metrajlı, 62 kısa ve orta metrajlı kurmaca, belgesel ve animasyon sinema yer alıyor.

İçlerinde “Bir Kar Adedinin Ömrü”, “Lacivert Gece”, “Yaban”, “Aga”, “Zero Fucks Given” üzere uzun metraj kurmaca sinemalarının yanında, “Yaramaz Çocuklar”, “Aşk Mark ve Ölüm”, “Her Şey Dahil”, “Fatma’dan 40 yıl Sonra”, “İşçilerin Haziranı”, “The Other Half” üzere uzun metrajlı belgeseller de bulunuyor.

Festivalin bu yılki açılış sineması Cem Kaya’nın yönettiği ‘Aşk, Mark ve Ölüm’ belgeseli oldu. Sinema, Almanya’ya konuk personel (Gastarbeiter) muahedesiyle göç eden Türkiyeli çalışanların ve sonraki nesillerin ömrünü ‘gurbetçi müziği’ teması etrafında çok sayıda arşiv imajını kullanarak anlatıyor. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir