Erdoğan ‘giderlerse gitsinler’ demişti: TTB’ye yurt dışına gitmek için başvuran hekim sayısı 9 ayda 2 bine dayandı

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hekimler için sarf ettiği “Açık konuşuyorum, açık konuşmayı severim. Varsın gidiyorlarsa gitsinler. Bizler de üniversiteleri yeni, bitiren hekimlerimizi buralarda istihdam ederiz, buralarda onlarla devam ederiz” sözlerinin uzun mühlet gündemde tartışılmasının ardından Türk Tabipleri Birliği, eylül ayında 255 doktorun ‘İyi Hal Belgesi’ için başvurduğunu, 2022’nin dokuz ayında toplam müracaatın bin 938’e ulaştığını açıkladı.

TTB toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımında, 2022 yılında ‘İyi Hal Belgesi‘alanların bin 14’ü uzman doktor, 924’ü ise pratisyen doktorlardan oluştuğunu belirtti. TTB tarafından yapılan açıklamada ise, “Hükümetlerin vazifesi daha iyi-güvenli şartlarda çalışmak, yaşamak için tahlil arayan yurttaşlarına hakaret etmek değil; onlara siyasal, ekonomik, toplumsal açıdan daha yeterli bir hayat sunmaktır” denildi.

Öte yandan, 2021 yılında toplam bin 405 tabip yurt dışına gitmek için bu belgeyi almıştı.

İşte o paylaşım:

Erdoğan, 8 Mart Dünya Bayanlar günü nedeniyle Saray’da bayan muhtarlarla bir ortaya gelmişti. Erdoğan şunları söyledi:

“Doktorlar az para aldığı için ayrılıyorlar, bedelli kardeşlerim samimi konuşuyorum dost acı söyler fakat gerçeği söyler bu hastaneleri inşa eden biziz. Bu hekimleri okutan yetiştiren bu devlet değil mi? E? Bu devlet sizi okuttu yetiştirdi en çok maliyeti yüksek olan da sıhhattir. Lakin artık az para veriyormuş. Sordum en az alan ne alıyordur? 8 bin 9 bin, en yüksek alan 25 bin civarında. Buna karşın özel bölüm çok daha yüksek verdiği için oralara kaçıp gidiyorlar. Açık konuşuyorum, açık konuşmayı severim. Varsın gidiyorlarsa gitsinler. Bizler de üniversiteleri yeni bitiren hekimlerimizi buralarda istihdam ederiz, buralarda onlarla devam ederiz. Gerekirse yurt dışından ülkemize dönmek isteyenleri hızla davet ederiz. Buralar boş kalmaz merak etmeyin. Doktorluk üzere bir aziz mesleği oraya onu dayamak herhalde pek de insani değildir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir