Erdoğan sloganı atmayan çocuğu arkadaşları tartakladı

Kutuplaştırıcı telaffuzların yarattığı tahribat ilkokul çağına kadar indi. Bu kutuplaştırıcı telaffuzun çocuklar ortasında akran zorbalığını da artıran sonuçları oluyor.

Evrensel’den Beğenilen Meydan’ın haberine nazaran kutuplaşma örneklerinden biri Kocaeli’de bulunan Çenesuyu İlkokulunda yaşandı. 9 yaşındaki bir çocuk, geçtiğimiz gün okul çıkışında serviste “Recep Tayyip Erdoğan” sloganlarına eşlik etmediği için başka çocuklar tarafından tartaklandı.

Anne Yağmur Ö. yaşanan sürecin öncesini “Seçimden evvel de çocuğum serviste Erdoğan’ın seçim müziğinin açıldığını, çocukların ‘Recep Tayyip Erdoğan’ diye sloganlar attığını, serviste çalışan hostesin de çocuklara eşlik ettiğini söylemişti. Üstünde durmadık zira çocuk bunlar, 9-10 yaşındalar daha” diyerek anlattı.

‘HEM ÜZGÜN HEM ÖFKELİYİM’

Olayın yaşandığı güne ait de konuşan Yağmur Ö. “Çarşamba günü okul çıkışı serviste öteki çocuklar oğluma ‘Neden sen de bağırmıyosun?’ diye soruyorlar. Oğlum da ‘Ben atmam, ben Kemal’i seviyorum’ diyor. Çocuklardan biri ‘Kemal terörist, bağır yoksa seni döverim’ diyor. 3 çocuk birden oğlumu tartaklıyorlar. Ben çocuklara kızmıyorum zira onlar daha çocuk. Lakin serviste misyonlu hostes ve sürücü olaya müdahale etmiyor. Nasıl müdahale edilmez, buna nasıl müsaade verilir anlamıyorum. Nitekim hem çok üzgün hem de çok öfkeliyim” diye konuştu.

ŞİKAYET OKUL İDARESİNE İLETİLDİ

Olayla ilgili okula şikayette bulunduklarını söz eden Yağmur Ö. “Okul yönetimiyle görüştük, şikayet dilekçemizi yazılı olarak ilettik. Bu işi yapan bireylerin çocukların sloganlarına eşlik etmesi, seçim müziklerinin araç içinde açılmasına müsaade verilmesi kabul edilebilir değil. Hostes olay anında servisten öteki bir çocuğun indirdiğini, o nedenle hengameyi ayıramadığını söylemiş. Biz bu savunmayı gerçekçi bulmuyoruz” dedi.

Çenesuyu İlkokulu Müdürü Süleyman Beyazyüz yaşanan olayla ilgili ailenin şikayeti üzerine gerekli süreçleri başlattıklarını tabir etti. Okulun servis hizmetini sürdüren firmanın yetkilisi ise olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini söyleyerek “Servis sürücülerimizin çocuklara müdahale etme seçeneği yok. Servisler hareket etmeden evvel çocuklar yeniden bağırıyorlardı, ben de çocukları uyardım fakat iki gün sonra tekrar birebirini yapıyorlar, çocuklar sonuç olarak” diye konuştu.

EĞİTİM SEN: TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Yaşananolaya ait gazetemize açıklama yapan Eğitim Sen Kocaeli Şube İdaresi, “Çenesuyu İlkokulunda yaşanan vahim olayda mağdur edilen çocuğumuzun, velilerimizin yanındayız. Sorumlular hakkında gerekli idari, tüzel sürecin yürütülmesini takip edeceğiz. Siyasi iktidar eliyle toplumda yaratılan kutuplaşmanın eğitim ortamlarında çocuklara, velilere, eğitim işçilerine yönelik benzeri mağduriyetler yaratmasına karşı her vakit olduğu üzere bilimsel, laik, kamusal eğitim ve demokratik toplum çabamızı sürdüreceğiz” dedi.

BİR İKAZ DA ESKİŞEHİR’DEN GELMİŞTİ

Okullarda yaşanan kutuplaşmaya ait bir ikaz da evvelki gün Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan’dan gelmişti. Eskişehir Valiliği ile Eskişehir Müftülüğü ortasında yapılan “eğitimde iş birliği” protokolüne dikkat çeken Alkan, protokol kapsamında okullarda görevlendirilen imamların kullandıkları lisanı eleştirerek “Okullara giden imamların telaffuzları ile öğrencilere anlatılanları kabul etmek mümkün değildir. İnanç özgürlüğünü zedeleyen telaffuzlar ile kutuplaşma okullara inmektedir. Öğrencilerimizi kutuplaşmaya alet etmeyelim” ihtarında bulunmuştu.

EVLİLİĞİ VE KOMŞULUK MÜNASEBETLERİNİ DE ETKİLİYOR

Türkiye’de “kutuplaşmayı azaltmaya yönelik stratejiler ve araçlar projesi” (TurkuazLab) kapsamında yapılan “Türkiye’de kutuplaşmanın boyutları 2020” araştırmasının sonuçları da siyasi kutuplaşmanın boyutlarına dair önemli uyarılar ortaya koymuştu. Parti taraftarları ortasındaki kutuplaşmanın derin biçimde devam ettiğine dikkat çekilen araştırmada, ayrışmanın gündelik hayattan evlilik ve özel alakalara kadar uzanan boyutlarda kendisini söz ettiği vurgulanmıştı.

Araştırmaya nazaran, çocuğunun en uzak hissedilen partinin taraftarlarından biriyle evlenmesini istemeyenlerin oranı yüzde 74.9, en uzak hissedilen partinin taraftarlarından biriyle iş yapmak istemeyenlerin oranı yüzde 72, en uzak hissedilen partinin taraftarlarıyla komşu olmak istemediğini belirtenlerin oranı ise yüzde 60.8 olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir