Exxon Mobil, ‘aşırı kârlar’ nedeniyle AB’ye dava açtı

The Financial Times gazetesinde yer alan habere nazaran, dava Exxon’un Alman ve Hollandalı yan kuruluşlarınca Lüksemburg’daki Avrupa Genel Mahkemesinde açıldı.

Exxon’un Sözcüsü Casey Norton, mevzuya ait, yüksek güç maliyetlerinin aileler ve şirketler üzerinde ağır bir yük oluşturduğunun farkında olduklarını lakin kelam konusu verginin aksi tesir yarattığını ve yatırımcı itimadına ziyan vereceğini, yatırımı caydıracağını ve ithal güce bağımlılığı artıracağını belirtti.

Exxon’un son 10 yılda Avrupa’da rafineri projelerine 3 milyar dolar harcadığına işaret eden Norton, şirketin Avrupa’nın Rusya’dan güç ithalatını azaltmakta zorlandığı bir devirde üretimi artırdığını kaydetti.

Norton, Exxon’un artık Avrupa’da “milyarlarca avroluk yatırımları” değerlendirirken kelam konusu vergiyi dikkate alacağını belirterek “Buraya yatırım yapıp yapmamamız, öncelikle Avrupa’nın ne kadar alımlı ve global olarak rekabetçi olacağına bağlı.” değerlendirmesinde bulundu.

NELER YAŞANMIŞTI?

AB üyesi ülkeler, eylülde, güç krizine karşı elektrik talebinin zarurî düşürülmesi, ucuz maliyetli elektrik üreticilerinin gelirlerinin sonlandırılması ve fosil yakıt üreticilerinden katkı alınmasını içeren önlemlerde mutabakat sağlamıştı.

AB Komitesince hazırlanan teklifler, üye ülkelerin toplam elektrik tüketimlerini yüzde 10 oranında istekli biçimde düşürmelerini, en ağır saatlerde elektrik tüketiminin zarurî olarak yüzde 5 azaltılmasını, yenilenebilir, nükleer ve kömür üzere kaynaklardan elektrik üretenlerin gelirlerinin megavatsaat başına 180 avro ile sonlandırılmasını ve fosil yakıt dalından “dayanışma katkısı” ismi altında vergi alınmasını içeriyordu.

Yeni vergi düzenlemesinin 31 Aralık’tan itibaren yürürlüğe girmesi beklenirken kelam konusu düzenlemeyle 2022-2023’te vergilendirilebilir kârlara en az yüzde 33 oranında vergi uygulanması öngörülüyor.

Exxon Mobil’in açtığı dava, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın akabinde güç fiyatlarının arttığı bir periyotta, batılı hükumetlerin maksat aldığı petrol sanayisine yönelik vergi uygulamasına karşı değerli bir karşılık olarak yorumlanıyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir