Katliam gibi tren kazası

Hindistan’da evvelki gün gerçekleşen fecî tren kazasında bilanço ağırlaşıyor. Evvelki gün, Kalküta’dan Chennai’ye giden Coromandel Ekspresi raydan çıkarak karşı raydan gelen diğer bir trenle, lokal saatle 19.20’de çarpıştı. Ardından bir yük treni de kazaya karıştı. Yetkililer yolcu trenlerinden hangisinin daha evvel raydan çıktığına dair çelişkili açıklamalarda bulundu. Ülke basınında çıkan haberlere nazaran yolcu treninin çarpışma esnasında saatte 100 km süratle seyir halinde olduğu kaydedildi. Vahim kazada 288 kişi hayatını kaybetti, 900’den fazla kişi yaralandı.

600’DEN FAZLA KİŞİ TRENDE SIKIŞTI

Demir yolu yetkilisi, kazaya karışan yolcu trenlerinin, Coromandel Express ve Yashwatpur-Howrah Ekspress’e ilişkin olduğu bilgisini paylaştı. Yetkililer, yaralıların 179’unun hastaneye kaldırıldığını, trende sıkışan 600’den fazla yolcunun çıkarılması için çalışmaların sürdüğünü belirtti. Shalimar Tren İstasyonu’ndan kalkan Coromandel Express yolcu treninin, Chennai Central Tren İstasyonu’na hakikat seyir halinde olduğu kaydedildi. Orissa eyaleti üst seviye yetkililerinden Pradeep Jena, bölgeye 75 ambulans ve 500’den fazla polis ve kurtarma grubu sevk edildiğini söyledi.

KOPUK UZUVLAR ETRAFA SAÇILDI

Kazanın olduğu bölgenin yakınındaki hastaneler yaralılarla dolup taştı. Arama kurtarma çalışmaları sırasında etrafa saçılan kopmuş uzuv imgeleri kan dondurdu. Kentteki SCB hastanesindeki bir doktor bazı hastaların yerlerde yattığını belirterek, “Bazıları uzuvlarını kaybetti ve birçoğunun bedenlerinde önemli yaralanmalar var. Yanıma getirilen 20 civarında yaralı, biz tedavi etmeye çalışırken hayatını kaybetti.” sözlerini kullandı.

KAZAZEDELERE TAZMİNAT

Kurtarma çalışmalarına lokal halkın da dayanak verdiği kaydedildi. Kaza sonrası 34 tren seferi iptal edildi. Hindistan Cumhurbaşkanı Draupadi Murmu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “talihsiz kaza” nedeniyle derin keder duyduğunu ve yakınlarını kaybeden ailelerin acısını paylaştığını belirtti. Hindistan Başbakanı Narendra Modi ise attığı tweet ile kazaya ilişkin Demiryolu Bakanı ile görüştüğünü ve kazadan etkilenenlere gerekli tüm takviyenin verilmeye çalışıldığını söz etti. Modi, yakınlarını kaybeden ailelere başlığı, yaralılara şifa diledi. Hindistan Demiryolu Bakanı Ashwini Vaishnaw, ölenlerin ailelerine yaklaşık 12 bin dolar, “ağır” yaralananlara 2 bin 400 dolar ve “hafif” yaralananlara 600 dolar tazminat ödeneceğini duyurdu.

ÇARPIŞMADAN DEĞİL DEVRİLMEDEN ÖLDÜLER

Yerel basında kazayla ilgili ayrıntılar da paylaşıldı. Hindu Times gazetesi, yük treninde büyükbaş hayvan taşındığını ve hayvanların telef olduğunu belirtti. Açıklanan birinci datalara nazaran hayatını kaybedenlerin birçok, çarpma sonucu değil, çarpışma sonrası trenin raydan çıkıp devrilmesi nedeniyle meydana geldi. Kazanın makinist ya da sinyalizasyon yanlışından meydana gelmiş olabileceği düşünülüyor. Hindistan demiryollarında her yıl yüzlerce kaza meydana geliyor. Bu kazaların birçok şoför kusuru yahut eskimiş sinyalizasyon ekipmanından kaynaklanıyor. Ülkede 12 milyondan fazla insan her gün ortalama 14 bin trene binerek 64 bin km yol kat

ediyor.

KALIN’DAN TAZİYE MESAJI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Hindistan’ın Orissa eyaletinde meydana gelen tren kazasında hayatını kaybedenler için taziye bildirisi yayımladı. Kalın, toplumsal medya hesabından yayımladığı bildiride, “Hindistan’ın Orissa eyaletinde meydana gelen ve hepimizi derinden üzen elim tren kazası nedeniyle Hindistan halkına ve hükümetine başsağlığı dileklerimi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyorum. Türkiye her türlü yardım için hazır ve nazırdır” dedi. Dışişleri Bakanlığı da, yaptığı yazılı açıklamada, “Bu elim kazada ömürlerini yitirenlerin yakınlarına, Hint halkına ve hükümetine başsağlığı dileklerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz” tabirleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir