Migros’tan E-Ticaret operasyonlarında poşetsiz teslimat uygulaması

Migros, öncelikle Migros Sanal Market, Migros Çabucak ve Macroonline operasyonlarında uygulayacağı pilot projesi ile poşetsiz alışverişi tercih eden müşterilerinin siparişlerini özel olarak hazırlanan çantalarla teslim ediyor ve her teslimat sonrası çantalar geri alınıp dezenfekte edilerek tekrar kullanılıyor.

Migros, 2021 yılında başlattığı “Poşetsiz Alışveriş Hareketi”ne yeni bir adım daha ekledi. Migros uygulaması üzerinden Migros Sanal Market, Migros Çabucak ve Macroonline markalarından alışveriş yapan müşterilerine “Poşetsiz alışveriş yapmak istiyorum” seçeneği sunan Migros, soğutmalı araçlarla teslimatı yapılan siparişleri özel çantalarla teslim ediyor. Sipariş tesliminde çantalar bir sonraki kullanım için geri alınarak plastik poşet kullanımının önüne geçiliyor. 

Herhangi bir eser ve sayı sınırlaması bulunmayan bu uygulamada, müşteriler Migros uygulamasında kendi talebi ile poşetsiz alışveriş yapmak istediğini sipariş notuna ekliyor. Böylelikle 0,25 TL uygulanan plastik poşet yahut 3,75 TL uygulanan bez çantanın bedelini ödememiş olurken, etrafın korunmasına da katkıda bulunuyor.

Migros, e-ticaret siparişlerinde kullandığı çevreci çantaları teslimat sonrası geri alarak her kezinde dezenfeksiyonunu yapıyor. Böylelikle çantalar tekraren defa teslimat süreçlerinde kullanılabiliyor ve eserler en hijyenik ve tabiat dostu biçimde müşterilere ulaştırılıyor.  

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir