Vali bu rezaletle övündü! Her zaman olduğu gibi üstesinden gelmişiz!

Şanlıurfa’da, 15 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinin izlerinin silinmesi için 2 bini asker, 10 bin kişi ile hummalı bir çalışma yürütülüyor. Şanlıurfa’da yaşananları kentin en büyük afeti olarak yorumlayan Vali Salih Ayhan, “Bu afet, büyük bir afet. Şanlıurfa tarihinin tahminen, yüzyıl tarihinin en büyük afetidir lakin üstesinden geldik. Şu an 15 kaybımız var, 1 kişiyi arıyoruz” dedi.

Şanlıurfa’da 14-15 Mayıs’ta tesirli olan sağanak yağışlarda kenti besleyen 3 derenin taşması sonucu oluşan, 15 kişinin hayatını yitirdiği sel felaketinin izlerinin silinmesi için kentin 11 noktasında çalışmalar devam ediyor. Birçok noktada gruplar sel sularının çekilmesiyle oluşan çamur katmanını temizlemek için hummalı bir çalışma yürütüyor. Grupların çalışmalarını denetleyen Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Suriye asıllı 5 kişinin hayatını kaybettiği Veysel Karani Mahallesi’nde de incelemelerde bulundu. Jandarma ve güvenlik korucularının çamur katmanlarını temizlemeye çalıştığı 5 şahsa mezar olan konutta inceleme yapan Vali Ayhan, afetin bir gün öncesinde teyakkuzda olduklarını vurgulayarak şunları söyledi:

“Şu an geldiğimiz nokta harika, benzersiz. Çalışmalar devam ediyor. Bilhassa 11 noktaya çok daha yoğunlaştık. Birinci evvel Süleymaniye bölgesi çok önemli dertteydi. Abide Kavşağı dertteydi. Abide Kavşağı’nda çalışmalar bitti, yalnızca su tahliyesi kaldı. Tekrar selin tesirli olduğu alışveriş merkezinde su tahliyesi yapılıyor. Veysel Karani Mahallemizde 5 vatandaşımızı kaybettik. En ağır kayıplarımızın olduğu bölge burası. Bugün daha da uygun olacağız ve pazar günü toparlanacağımızı söyleyebilirim.”

ŞEHİR SUSUZ KALDI

Sel sularının kanallara karışması sonucu musluklardan çamur akması nedeniyle 2 milyondan fazla nüfusa sahip kentin suları kesildi. İçme suyu için su bulamayan vatandaşlara tankerlerle su verilmeye başlandı. Vali Ayhan, “Önümüzde içme suyuyla ilgili bir kasvet var. Atatürk Barajı havzamız bizim içme suyu ve kullanma suyu havzamız. Şu an oranın pahaları çamurdan, balçıktan ötürü kahır olmaya başladı. Su kıymetleri sıhhat açısından olumsuz, külfetli. İlgili üniteler gerekli çalışmaları yürütüyor, şu an pahalar çok güzel gidiyor. Fakat tedbiren de belediyelerimiz ve AFAD koordinesinde içme suyu konusunda vatandaşlarımızın mağdur olmaması için uğraş gösteriyoruz. Lakin vatandaşlarımızdan biraz daha sabırlı olmasını istiyoruz. Zira bu bir afet ve Atatürk Baraj havzası inanılmaz bir su aldı. Lakin bu çamurlu su olunca arıtmalar buna yetişemedi” diye konuştu.

ŞANLIURFA TARİHİNİN EN BÜYÜK AFETİ

Sel felaketinin akabinde kentte 2 bini asker olmak üzere 10 bine yakın çalışanla çalışma yürütüldüğünü anlatan Vali Ayhan, şöyle devam etti:

“Şu an 10 bine yakın işçi etraf vilayetlerden binlerce araç desteği geldi. Yalnızca 2 bin asker burada çalışıyor. Bu afet büyük bir afet. Şanlıurfa tarihinin tahminen yüzyıl tarihinin en büyük afetidir fakat üstesinden geldik. Şu an 15 kaybımız var, 1 aranan TIR şoförü var. Şanlıurfa Müzesi’nde ağır çalışmalarımız sürüyor. Hasar ve ziyan tespitlerimiz devam ediyor. Ziyanı bulunan vatandaşlarımıza 10’ar bin lira ödemelere başladık. Devletimiz güçlüdür, vatandaşlarımızın ziyanları karşılanacak. Kentimizin kadim tarihi olan Balıklıgöl’de tarihi yapıtlarımızın ziyan görmesi bizleri farklı hüzünlendirdi”

SU FIRSATÇILIARINA YASAL SÜREÇ YAPILACAK

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, su fiyatlarında fahiş oranda artış yapanlar hakkında yasal süreç yapılacağını bildirdi. Vali Ayhan, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Her felaketi fırsat bilen fırsatçılar tarafından su fiyatlarına fahiş bir artış yapıldığına dair haberler duyuyoruz. Bu mevzuyu hukuken yakından takip edeceğim. Takımlarımızla bir arada alanda kontroller yapıp buna fırsat vermeyeceğiz ve gerekli yasal süreçleri yapacağız” dedi.

BELEDİYE MÜZE OTOPARKI SU DOLDU, ARAÇLAR HASAR GÖRDÜ

Kentte tesirli olan sel felaketinde Şanlıurfa Müzesi’nde bulunan kapalı otoparkın suyla dolması sonucu yaklaşık 200 araç hasar gördü. Araçlarının otoparktan çıkarılması için 3 gündür otopark önünde bekleyen vatandaşlardan İzzet Asilsoylu, “Otoparktan araçlarımızın çıkarılmasını istiyoruz” sözlerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise otoparkta su tahliyesi yapıldığını birebir vakitte oluşan balçığın temizlendiğini ve çalışmaların tamamlanmasıyla araçların sahiplerine teslim edileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir