İstanbul’a yeni taksiler geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), geçen aylarda tanıtımını gerçekleştirdiği bin 803 minibüs ve 322 taksi dolmuşun taksiye dönüştürülmesi için yapılan müracaatları tamamladı. 2 bin 532 müracaat içerisinden yapılacak kura çekimi için, Küçükçekmece Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde merasim düzenlendi. Merasim, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, İYİ Parti İstanbul Vilayet Lideri Coşkun Yıldırım, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi ile CHP milletvekilleri Turan Aydoğan ve Gökhan Zeybek’in iştirakiyle gerçekleşti.

‘Bu ülkenin afette acıyla diz çökmesine mani olacağız’

Tören öncesinde 5 farklı firmanın, İBB’nin ve esnafın talepleri doğrultusunda ürettiği örnek taksileri inceleyen İmamoğlu, kura çekimi öncesinde bir konuşma yaptı.

İmamoğlu, “Biz, 14 Mayıs’tan sonra inşallah memleketin gerçek manada birinci problemi haline bunu getirip, hızlandırıp, bu ülkenin afette acıyla diz çökmesine mani olacağız. Afette o insanların hayatını kaybetmesi bizlerin, insanlarımızın, yöneticilerimizin kusurudur. O binaları düzgün yapmamız halinde, bu formda bir trajediyi yaşamak mümkün değildir. O bakımdan bu hislerimi sizinle paylaşmak, sizleri huzursuz etmek zorundayım. Ben, sizi ne seçimden evvel ne artık ne vazifem bittikten sonra aldatan bir insan asla olmayacağım. Asla aldatan bir insan olmayacağım. Bu hislerle buradayım” dedi.

‘Kendimi, sizden biri üzere hissediyorum’

“Minibüsçü esnafını çok seviyorum” diyen İmamoğlu, çocukluğunda yaşadığı bir anısını, “Ben çocukken, köyden kente okula giderken, bir kırmızı minibüs beklerdim bilhassa. O minibüs gelsin diye bilhassa beklerdim. O minibüsün sürücüsü çok tatlı bir insandı. Onun otomobiline bindiğimde -okulum kent merkezindeydi- okula giderken, güya o arabayı benim ailemden biri kullanıyormuş üzere, kendimi huzur ve inanç içinde hissederdim. Genelde bu türlü bir V yaka kazak ve gömlek giyerdi. Ben, onun için bugün onun kazağı üzere bir kazak giyip geldim ortanıza. Kendimi, sizden biri üzere hissediyorum” kelamlarıyla lisana getirdi.

İmamoğlu, “Bugün de çok kıymetli bir dönüşümün kura çekimindeyiz. 30 Kasım 2022 tarihli UKOME toplantısında, 321 adedi direkt olmak üzere, toplamda bin 803 adet minibüsün taksiye dönüşmesi kararı alınmıştı. 16 Ocak ve 17 Şubat tarihleri ortasındaki başvurusu sürecinde, toplam 2 bin 623 taşımacı araçlarını taksiye dönüştürmek için başvurdu. Bu müracaatları çizgi bazında listeledik. Bugün de taksi dönüşümü yapılacak araç sayısından fazla müracaat alınan sınırlarda 2 bin 531 adet müracaat içerisinden bin 342 adet taksi dönüşüm hakkı için noter huzurunda kura çekimimizi gerçekleştiriyoruz. İstanbul’a ve taksi dönüşüm hakkı kazanacak esnafımıza güzel, uğurlu olmasını diliyorum” tabirlerini kullandı.

‘Ücret tarifesi yüzde 30 fazla olacak’

Engelli vatandaşların da taşınacağını belirten İmamoğlu, “Bakın lütfen bu kardeşinize inancın. Israrla söylüyorum ki, -ücret tarifesi de yüzde 30 fazla olacak- şu taksiler, İstanbul’da aranan taksiler olacak. Yani öteki taksiyi durdurmayacaklar. Bu taksiyi durdurmak için, ortadan sizleri seçecekler. Onun için hem daha güzel para kazanacaksınız hem daha memnuniyeti yüksek taksiler olacaksınız hem de iyi bir iş yapacaksınız. Sayısı çok olmasa da engelli vatandaşlarımızı da taşıyan hem para kazanan lakin hem de hayır duası alan beşerler olacaksınız. Bunu unutmayın” diye konuştu.

Engelli yolcular da düşünülmüş

Yeni taksiler, İBB tarafından verilen Elektronik Ulaşım İdare Lisansı almış olan en az bir taşınabilir uygulama ile faaliyet göstermek zorunda. Taksiler, sarı taksi fiyat tarifesinden yüzde 30 daha fazla fiyat alacak. Taksi içerisinde yolcu ve sürücü ortasında güvenlik bölmesi olacak ve nakit para alışverişi için açılıp kapanabilen kapak olacak. Araçlarda, sürücü ve yolcu bağlantısını sağlayan intelkom sistemi de yer alacak. Taksilerde kredi kartı, banka kartı ve İstanbulkart ile ödeme seçeneğini tıpkı anda sunabilecek ödeme aygıtı bulundurulacak. Taksilerde tekerlekli sandalyenin sığabileceği alan sağlanacak. Görme engelli yolcular için araç içerisindeki taksimetre de yer alan bilgiler sesli anons ile belirtilecek, görme engelli yolcular için de “braille alfabesi” bulunacak.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökçe‘nin verdiği bilgilere nazaran Taksi sürücüleri; “Kişisel Gelişim ve Farkındalık, İstanbul Kent Bilgisi, Yabancı Lisan, Acil Durum, Kriz İdaresi ve Birinci Yardım, İnançlı Sürüş Tekniği, Dezavantajlı Kümeler ile Empati ve İşaret Dili” üzere bahislerde 15 günlük eğitim aldıktan sonra sürücülüğe başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir